5 kroků, jak na jarní úklid šatníku

Která z nás nikdy nestála před přeplněnou skříní s myšlenkou, že nemá nic na sebe? Pojďme se podívat na to, jak efektivně vytřídit nepotřebné módní kousky, a jak je dále smysluplně využít.

1. Udělejte si čas

Úklid si naplánujte, nikam nespěchejte, uvařte si kávu. A pozvěte třeba kamarádku.

2. Všechno musí ven

Nejlépe se mi osvědčilo veškeré oblečení ze skříně vyndat a zpátky vracet jen to, které si určitě nechám. Oblečení ze skříně vyndejte třeba na postel, jednak se vám s ním bude dobře manipulovat, a alespoň nebudete úklid odkládat. 

3. Buďte k sobě upřímná 

V tuto chvíli k sobě buďte upřímná, jinak nic nevytřídíte. :-) Zeptejte se sama sebe: Sluší mi? Nosím to ráda? Kdy jsem to měla naposledy na sobě? Cítím se v tom pohodlně? Sedí mi velikost? Není to už příliš onošené? Neměl by z toho někdo větší radost či užitek?

4. Třídění

Kousky si roztřiďte na 3 části:

  • Vítězné kousky - ty můžete vracet do skříně.
  • Ty, u nichž si nejste jistá, dávejte na hromádku vedle. Zeptejte se na názor třeba kamarádky.
  • Vytříděné oblečení patří na další hromádku. Co s ním? Poradím níže.


Je dost možné, že zjistíte, že aktivně nosíte jen zlomek obsahu vaší skříně. Říká se, že téměř všichni nosíme 20 % svého oblečení po 80 % času. Vytříděné kousky uvolní místo (třeba pro nové) a do budoucna usnadní výběr a orientaci. Nosit každý den své oblíbence je fajn!

5. Udělejte si ve skříni pořádek

Využijte příležitosti a udělejte si ve skříni pořádek. Můžete začít tím, že skříň zbavíte prachu a umyjete. Oblečení roztřiďte dle kategorií a v rámci kategorií třeba dle barev. Ideální je, pokud většina oblečení visí na ramínkách. Mezi oblíbené svetříky můžete vložit například pytlíčky se sušenou levandulí či mýdla, která je krásně provoní. 

Co s vytříděnými kousky?

Vytříděné oblečení nevyhazujte bezhlavě do koše. Nabízí se několik možností smysluplného využití:

Prodejte

Pokud je oblečení ve skvělém stavu, určitě si jej někdo rád za odpovídající cenu koupí. Uděláte tak někomu radost a ještě si vyděláte nějakou tu kačku. Zkuste je vystavit na Vinted či na LetGo, případně na Facebook Marketplace či v nějaké prodejní facebookové skupině. Nebo vyražte prodávat třeba na bleší trh. Odkoupit by jej od vás mohl i nějaký místní second-hand.

Darujte

Druhou možností je oblečení darovat potřebným. V takovém případě se vydejte hledat sběrný kontejner (více například zde či zde) či jej doneste do Charity či jiné lokální dobročinné organizace (v Praze například můžete oslovit dobročinné obchody Sue Ryder).

Recyklujte

Oblečení, které hodíte do kontejneru nemusí nutně skončit u potřebných. Textil může mít po recyklaci i jiné využití. Pamatujte, že nepatří do směsného odpadu.